PROGRAM III – MLADI
Trenutno stanje:
Mladi u Srbiji suočavaju se sa mnogobrojnim problemima, među kojima je najveći nezaposlenost, izloženost diskriminaciji, a posebno zabrinjava to što su često baš oni nosioci stereotipa, predrasuda i diskriminatorskih stavova. Mladi dugo ne mogu da se osamostale i zasnuju porodicu, već žive kod roditelja. To nije problem samo mladih u Srbiji, već u čitavoj Evropi.
Prema zvaničnoj statistici, na Evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje je oko 770.000 nezaposlenih od kojih su oko 200.000 mlađi od 30 godina. Nedostatak kompetencija, preduzetničkih veština i isključenost mladih osoba iz socijalnih i ekonomskih tokova utiče negativno na njih i njihov produktivni život. Na osnovu izveštaja Školske uprave Nišavskog okruga, mladi u srednjim stručnim školama ne dobijaju adekvatno / praktično obrazovanje, odnosno nemaju mogućnost da steknu znanja i veštine kako bi nakon školovanja krenuli sa sopstvenim biznisom. Deo mladih će nastaviti školovanje, ali većina njih će pokušati da se zaposli. Budući da je zapošljavanje mladih gorući problem, izvesno je da 80% svršenih srednjoškolaca neće naći zaposlenje, ili će raditi različite poslove u “sivom“ sektoru. Posebno je teška situacija sa zapošljavanjem mladih iz marginalizovanih grupa. Migracije omladine iz manjih gradova u Beograd sve su češće. Ciljevi mladih ljudi u manjim gradovima veoma se rano iskristališu pod uticajem društvenih okolnosti.
Ciljevi programa:
-Poboljšanje položaja mladih i njihovo uključivanje u procese donošenja odluka, formalno i neformalno obrazovanje i razvoj i promociju civilnog društva;
-Podsticanje omladinskog aktivizma kao osnove demokratskih procesa;
-Afirmacija kosmopolitizma i prijateljstva kao trajnih vrednosti;
-Prevencija nasilja mladih u školi i razvoj mehanizama za kontrolu nasilnih osoba;
Realizovani projekti:
’’Bez granica’’ (2010) podržan od strane Američke ambasade u Srbiji
’’Volontiranjem u bolji svet’’ (2011) podržan od strane Američke ambasade u Srbiji
“Safe school – our new rule“ / “Bezbedna škola – to je naša parola“ (2013) podržan od strane Američke ambasade u Srbiji
“Osnaživanje mladih za solidarnu ekonomiju“ (2016) podržan od strane Grada Niša, Uprave za omladinu i sport
“Osnaživanje mladih kroz sticanje preduzetničkih veština“ (2016) podržan od strane Ministarstva omladine i sporta RS
“Umrežavanjem za žensko preduzetništvo“ (2018) podržan od strane Ministarstva omladine i sporta RS
“MLADI ZA MLADE“ (“YOUNG2YOUNG“) (2019-2020) u partnerstvu sa Centrom Act of Society iz Tirane, Albanija, koji je podržan od strane Regionalne kancelarije za saradnju mladih (RYCO) i podržanog od strane Fonda za izgradnju mira Ujedinjenih nacija (UNPBF).